Bowenova technika

Harmonizační technika kterou vyvinul v Austrálii Thomas A. Bowen v 50. letech 20 století.

Základem je tzv. „Bowenův pohyb“. Je založený na vibraci. Prostřednictvím jemné stimulace kůže a podkoží rozvibruje svaly a jejich úpony, tím ovlivňuje vnitřní tonus svalů a svalových skupin. Pohyby jsou prováděny na jasně anatomicky definovaných místech ve stanoveném pořadí. Mezi jednotlivé série pohybů jsou zařazovány přestávky (nejčastěji 2 minutové), které organismu poskytují čas ke zpracování informací uvolňovaných v průběhu ošetření a tak přispívají k lepšímu výsledku masáže.Základem ošetření Bowenovou masáží je holistické (celostní) přístup k tělu. Z tohoto důvodu není zaměřeno na diagnostiku a cílené izolované ošetřování konkrétních problematických partií. Většinou se využívá základních harmonizačních sestav které je podle potřeby možné rozšířit o specializované sestavy zaměřené na konkrétní problém ošetřovaného klienta. Používaná technika je při správném použití jemná a neinvazivní, tím pádem nehrozí poškození organismu z vnějšku.

Principy působení metody

Otázka přesného mechanismu působení metody nebyla přesně a beze zbytku zodpovězena a popsána. Organismus je ovlivňován jako celek. Základní fyzikální působení přímo ovlivňuje nervová zakončení v kůži, podkoží a svalech. K ovlivňování dochází tlakem, tahem při vytváření kožní řasy a vibrací tkání, která vzniká při poslední fázi Bowenova pohybu. Při správném provedení se všechny uvedené impulsy pohybují pod hranicí bolestivosti a nemohou tedy vybudit obranou spastickou reakci. Většina míst, na který se Bowenův pohyb obvykle aplikuje , nachází v těsné blízkosti akupunkturních bodů, povrchově uložených nervových pletení či lymfatických cest. Šetrný impuls v těchto místech vyvolává odezvu receptorů ve svalech, úponech, kůži i podkoží. Z receptorů se signál přenáší dostředivými drahami do centrální nervové soustavy a prostřednictvím monosynaptických i polysynaptických reflexů zpět jak do oblasti ošetřované, tak i do oblastí reflexně propojených. Řetězovou reakcí se odezva šíří. Dochází k lokálním chemickým změnám vnitřního prostředí organismu, změnám prokrvení a výživy tkání. V důsledku uvolnění spasmů utlačujících cévní i nervový systému dochází ke zlepšení svalové činnosti a funkce lymfatického systému. Konečným efektem tohoto procesu bývá vymizení bolestivého vjemu v problematické oblasti a normalizaci funkce svalu. Velmi často dochází i k psychické uvolnění. Pro princip působení Bowenovy techniky samozřejmě existují i vysvětlení využívající například terminologii běžnou pro východní filosofické směry. Zde se hovoří o harmonizaci toku chi v těle a odstraňování bloků na energetické úrovni. Bowenova masáž je metoda použitelná za jakýchkoli podmínek a pokud je řádně aplikována, je bezpečná a zcela nenásilná. V žádném případě ji však nelze používat jako náhradu tradiční lékařské péče.

BOWENOVA MASÁŽ – historie

Objevitelem a průkopníkem této metody byl australský osteopat Thomas A. Bowen ( 1916-1982). Byl synem britských vystěhovalců, usazených na předměstí Melbourne. Neměl žádné medicínské vzdělání. Pracoval jako truhlář, pomocný dělník v docích a roznášel mléko. Jako silně věřící křesťan pracoval v Armádě spásy a ve volném čase se aktivně věnoval sportu. V roce 1941 se oženil s Jessie McLeanovou, u které se později projevily silné astmatické potíže. V této době se Thomas A. Bowen začal zajímat o lidské zdraví.Byl také vášnivým sportovcem (vynikal zejména v plavání). Byl trenérem místního fotbalového klubu a jako masérský samouk poskytoval svému mužstvu masáže. Je pravděpodobné, že právě tady jsou začátky jeho originální masážní techniky. Thomas A. Bowen měl vynikající schopnost rozumět lidskému tělu a rozpoznat hlavní problém. Silným impulzem pro něho mohlo být i setkání s Ernie Saundersem, který byl vyhlášeným masérem, fyzioterapeutem a chyropraktikem. V roce 1952 opustil své zaměstnání a otevřel vlastní praxi (kliniku). Jeho práce měla takové úspěchy, že mu byla v roce 1972 Australskou osteopatickou universitou a Sdružením osteopatů Jižního Pacifiku oficiálně nabídnuta možnost doplnit si znalosti v oboru osteopatie a připojit se pak k jejich organizaci. Thomas A. Bowen tuto nabídku přijal a stal se čestným členem těchto organizací. Thomas A. Bowen měl 6 asistentů (chiropraktici Romey Smeeton, Keith Davis, Nigel Love a Kevin Neave; osteopat Kevin Ryan a masér Oswald Rentsch), kteří mu pomáhali vést kliniku. V roce 1982 Thomas A. Bowen zemřel na následky cukrovky. Svoji metodu rozvíjel celý svůj život. O tom, jak tuto metodu objevil nikdy nemluvil.
Po Bowenově smrti sestavil na základě svých poznámek pan Oswald Rentsch vlastní variantu této techniky a od konce 80. let 20.století ji začal vyučovat. Jedním z jeho žáků byl pan  Jock Ruddock (a sám tuto metodu obohatil o mnoholeté zkušenosti) který roku 1998 začal v České republice vyučovat kurzy „Bowenovy terapie pro koně“ a v několika stupních pokročilosti „The Gentle Touch“ a „Vibromuscular Harmonization“.

Přijďte vyzkoušet Bowenovu masáž po předchozím telefonickém objednání. 

Bowenova masáž cena 1000,- Kč